Robotická základna, která by těžila nerostné suroviny ve vesmíru, už dávno není tak nepředstavitelná jako tomu bylo dříve. Podle studie publikované ve vědeckém magazínu Journal of Aerospace Engineering by mohla být vystavěna s pouhými dvanácti tunami, které by bylo nutné vynést z povrchu Země do vesmíru raketami, a šesti generacemi vysoce sofistikovaných robotů, kteří se dokáží vzájemně replikovat pomocí rychle se rozvíjející technologie 3D tisku.
Americké bezpilotní letadlo ve středu poprvé hladce dosedlo na palubu letadlové lodi a dosáhlo tak významného milníku ve vývoji robotických letadel. Bezpilotní letadla (unmanned aerial vehicle, UAV) se v posledních letech stala nedílnou součástí výbavy nejen americké armády a plní stále větší počet různých misí, kvůli kterým dříve nasazovali své životy vojáci. Nově teď budou moci UAV používat jako svou operační základnu letadlové lodě, které jsou mobilní a umožní nasazení bezpilotních letadel ve větší míře.
Rychlý a pohyblivý tuňák inspiroval americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti k dotování výzkumu robotického podvodního pomocníka nazvaného BIOSwimmer. Jeho úkolem bude zkoumání vraků lodí zevnitř, kam se nedostanou větší roboti nebo potápěči, může provádět kontroly trupu tankerů nebo strážit přístavy v případě hrozby nebezpečí.
Robonaut 2 je první humanoidní robot, který navštíví vesmír, tedy zatím jen oběžnou dráhu Země, ale plány na jeho využití sahají daleko za gravitační vliv naší planety. Robot byl vyvinutý ve spolupráci NASA a General Motors speciálně pro fungování ve stavu beztíže a snahou konstruktérů bylo, aby jeho manévrovací schopnosti předčily schopnosti astronauta ve vesmírném obleku.
Astronauti NASA v listopadu na ISS úspěšně vyzkoušeli svou novou hračku pro život ve vesmíru, SPHERES (Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites). Jde o roboty velikosti bowlingové koule vznášející se ve stavu beztíže s vlastním pohonným systémem, počítačem, kamerami a senzory pro pohyb v prostoru. V budoucnosti by měli podobní roboti usnadňovat astronautům práci ve stavu beztíže.