Nad Papuou Novou Guineou se v roce 2014 objevil zářivý bolid. Událost v té době nevyvolala nijak zvláštní povšimnutí. Až v roce 2019 připravila dvojice vědců z Harvardu studii, ve které odhadli rychlost tohoto meteoru na víc než 200 tisíc km/h, což je víc, než je u meteorů běžné. Vysoké rychlosti jsou naopak typické pro návštěvníky z mezihvězdného prostoru. Klíč k potvrzení původu tohoto bolidu se ale doteď skrýval v utajovaných dokumentech amerického ministerstva obrany.
V pátek ráno se nad ruským regionem Chelyabinsk objevila žhavá koule, která zmizela v oslepujícím záblesku následovaným silnou tlakovou vlnou, která způsobila řady škod a zranění. Událost byla zaznamenaná 200 kilometrů na sever i na jih, hlavní škody ale zůstaly omezené na epicentrum. Co se vlastně stalo není úplně jasné, odborníci však vylučují souvislost s blížící se planetkou 2012 DA14, která proletí kolem Země dnes večer.
Planeta Země prolétá zbytky materiálu zanechaného Halleyovou kometou, který když hoří v atmosféře, přináší lidem na povrchu známou jako meteorický déšť. Tento je známý jako Orionidy a objevuje se každý rok na přelomu října a listopadu. Už od druhého října můžete pozorovat noční oblohu a hledat padající hvězdy zdánlivě vylétající ze souhvězdí Orion. Orionidy by měly být aktivní až do 7. listopadu, nejčetnější by ale měly být tento pátek.
Geminidy patří mezi pravidelné meteorické roje, které se opakují rok co rok, když naše planeta prolétá zbytky zanechanými kometami. Geminidy jsou výjimkou, protože je způsobuje materiál zanechaný objektem 3200 Phaethon, který je zřejmě rozpadající se planetkou.
Týmu vědců z australské Curtin University se podařilo najít meteorit za pouhé 4 dny. Nejprve využili data ze dvou observatoří, které meteor nad Austrálií spatřily, ze kterých zmenšili možnou dopadovou plochu na 5,1 km2. Potom už nastoupil dron DJI M300, který plochu zmapoval během tří dní. V posbíraných datech potom neurální síť meteorit identifikovala.