Vesmírný teleskop Euclid bude vybaven zrcadlem o průměru 1,2 metru, které bude pozorovat třetinu hvězdné oblohy z jednoho z lagrangeových bodů poblíž Země. Předmětem pozorování teleskopu Euclid budou dvě miliardy galaxií, z nichž vědci vytvoří 3D mapu. Detailním mapováním rozložení viditelné i temné hmoty chtějí vědci lépe porozumět evoluci vesmíru a vlivu temné energie na jeho rozpínání.
Evropská vesmírná agentura postoupila vesmírný dalekohled Euclid do poslední fáze testování. Naposledy prošel úspěšně testováním elektromagnetické kompatibility, při kterém je zkontrolováno, zda se jednotlivé přístroje sondy vzájemně neovlivňují. Úkolem teleskopu bude zkoumání temné hmoty a temné energie ve vesmíru. Start jeho mise je aktuálně plánován na polovinu letošního roku.
Evropská vesmírná agentura v říjnu vybrala dvě vesmírné mise k realizaci v rámci svého programu Cosmic Vision 2015-25, Solar Orbiter a Euclid. Zatímco první ze jmenovaných se zaměří na naši mateřskou hvězdu, teleskop Euclid obrátí své senzory do hlubin vesmíru, kde bude hledat projevy temné energie. ESA teď schválila design této mise a dala povolení k přechodu do výrobní fáze.
18. ledna řekl představitel ESA, že pokud má NASA zájem participovat na evropské misi Euclid, musí se obě agentury formálně domluvit do poloviny května. ESA vybrala misi Euclid loni do programu Cosmic Vision 2015-2020 a chce začít s její realizací.
Mise nese označení Solar Orbiter a je součástí evropského programu Cosmic Vision, do kterého byl vybrán 4. října společně s misí Euclid, která bude zkoumat temnou hmotu. Vesmírná sonda Solar Orbiter se přiblíží Slunci nejvíce ze všech sond, které jej doposud zkoumaly, měla by se dostat až do vzdálenosti 40 milionů kilometrů od jeho horkého povrchu.