V noci ze čtvrtka na pátek odletěla na oběžnou dráhu nově vyvinutá vesmírná loď Starliner. Jde o její druhý let do vesmíru, ten první v roce 2019 nevyšel podle plánu a je proto třeba jej zopakovat. Při tomto testovacím letu s označením OFT-2 doletěla kapsle automaticky k ISS, kde na několik dní zakotví. Pokud NASA uzná Starliner jako bezpečný, mohla by ještě letos následovat pilotovaná mise CFT.
V pátek odpoledne odletěla z kazašského kosmodromu Bajkonur ruská vesmírná loď Sojuz MS-21 se třemi ruskými kosmonauty. Ještě týž den večer doletěli na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS a rozšířili počet jejích obyvatel na 10. K překvapení posádky na stanici na její palubu vstoupili ve výrazně žlutých kombinézách s modrými prvky.
Výstava čínského Národního muzea ukazuje plánované rozšíření čínské vesmírné stanice Tiangong. Ta byla dokončena teprve loni a aktuálně hostí trojici astronautů. Tři stávající moduly doplní v první fázi další, multifunkční s celkem 6 porty. Ze stanice ve tvaru T tak vznikne struktura ve tvaru kříže.
Z kosmodromu Rocket Lab Launch Complex 1 na Novém Zélandu odletěla 28. června raketa Electron a na oběžnou dráhu vynesla malou družici CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment), která v následujících měsících zamíří k Měsíci. Úkolem sondy CAPSTONE bude vyzkoušení oběžné dráhy, kterou bude využívat lunární stanice Gateway.
Ruská federace se díky své invazi na Ukrajinu stává stále izolovanější zemí a jinak tomu není ani na oběžné dráze a hlouběji ve vesmíru. Západní země uvalily na Rusko rozsáhlé sankce, což vedlo k tomu, že se Rusko plánuje stáhnout z programu Mezinárodní vesmírné stanice. Spolupráci s ruskou vesmírnou agenturou už také ukončila ESA, což znemožnilo realizaci mise ExoMars.