vesmírná sonda LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) zkoumala v letech 2013 a 2014 plyny a prach, které se vyskytují v lunární exosféře a prach v nejbližším okolí Měsíce.
Vědci zjistili, že s nárazy meteoritů do povrchu Měsíce dochází k uvolnění vodních par do jeho velmi tenké atmosféry. Podobné výsledky měly také už dřívější počítačové simulace, chyběla však empirická data. Ta vědci našli u už neaktivní sondy LADEE, která v roce 2014 plánovaně narazila do odvrácené strany Měsíce, předtím však zkoumala měsíční atmosféru a prach. Výsledky nového výzkumu byly publikovány v magazínu Nature Geosciences.
V pátek večer místního času úspěšně odstartovala nová lunární mise NASA - LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Cílem této čtyřsetkilové sondy je zkoumání řídké atmosféry Měsíce a také prachu, který pokrývá lunární povrch. Součástí mise je také test laserové komunikace ve vesmíru, nové technologie, která by měla v budoucnu umožnit objemnější přenos dat z vesmíru zpátky na Zemi.
LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) je projekt NASA, který bude z oběžné dráhy Měsíce zkoumat extrémně jeho řídkou atmosféru a prach, který se v jeho okolí vyskytuje. Mise LADEE nyní prošla kritickým hodnocením designu (Critical Design Review), což umožňuje započetí výroby vědeckých přístrojů a nosné vesmírné sondy.