Ilustrace teleskopu CHEOPS, který bude mít za úkol pozorování už dříve objevených exoplanet a určování jejich přesných velikostí.
Evropská vesmírná agentura prodloužila misi dalekohledu CHEOPS, který z oběžné dráhy zkoumá už objevené exoplanety. Zařízení odletělo do vesmíru v roce 2019 a jeho primární mise skončí letos v září. Komise pro vědecké programy ESA nyní prodloužila jeho misi do roku 2026 s možným dalším prodloužením až do roku 2029.
Evropský vesmírný teleskop CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) otevřel svůj poklop a začal pozorovat hvězdy. Do vesmíru vyletěl 18. prosince a postupně se dostával na svou cílovou oběžnou dráhu 700 km od Země. Během této doby operátoři mise z Bernské univerzity testovali všechny instrumenty na teleskopu. Úkolem teleskopu je zkoumání už známých exoplanet a změření jejich velikosti, které je klíčové pro určení dalších charakteristik.
Raketa Sojuz vynesla ve středu na oběžnou dráhu pětici družic, mezi nimi také novou misi na zkoumání exoplanet CHEOPS. Kromě tohoto teleskopu letěly do vesmíru také malé družice ANGELS, EyeSat, OPS-SAT a středně velká COSMO-SkyMed.