ruský orbitální teleskop, který snímá vesmír v radiovém spektru.
Ruský teleskop Spektr-R přestal přijímat příkazy ze Země a zřejmě tak končí jeho mise. Do vesmíru letěl v roce 2011 a jeho mise měla původně trvat 5 let. Teleskop nicméně stále posílá vědecká data a operátoři mise se ještě nevzdávají. Opakované pokusy o opravu komunikace se však nezdařily. Už v březnu 2019 však poletí do vesmíru nástupce tohoto teleskopu, rusko-německý Spektr-RG.
Koncem tohoto měsíce nebo v říjnu by měli zástupci Jihoafrické republiky podepsat dohodu o přistoupení k ruskému programu RadioAstron. Cílem tohoto programu je zkoumat hlubiny vesmíru s pomocí obrovského teleskopu na oběžné dráze, který je propojený s několika dalšími pozemními radioteleskopy.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos vyslala v pondělí 18. července na oběžnou dráhu aktuálně největší teleskop ve vesmíru RadioAstron (označovaný také jako Spektr-R nebo Spectrum-R). V sobotu bylo potvrzeno rozvinutí odrazové plochy jeho antény o průměru 10 metrů a připravenost na začátek vědeckých pozorování. RadioAstron je radiový teleskop, který bude zkoumat vzdálené galaxie, kvasary a černé díry, ale také například plazmu v blízkosti Země a v meziplanetárním prostoru sluneční soustavy.