Obrázek jižního pólu Měsíce složený z 983 snímků lunární sondy LRO. Jižní pól vědce NASA zajímá, protože by na něm mohla existovat místa trvalého stínu, kde by mohla být depozita vodního ledu.
Nový výzkum ukazuje, že dávná kolize Měsíce s dalším tělesem, která dala vzniknout obřímu kráteru Aitken, může stát za rozdílným vzhledem dvou odlišných polokoulí našeho souputníka. Přivrácená a odvrácená strana Měsíce se totiž liší nejen barevně, ale také svým složením. To by mohlo být výsledkem zahřátí nitra Měsíce v důsledku srážky s velkým tělesem.
Po dekádách nejistoty se vědcům podařilo potvrdit existenci oblastí na povrchu Měsíce, kde se teplota dlouhodobě udržuje pod -213 °C. V takových místech by se mohly koncentrovat chemické sloučeniny jako oxid uhličitý nebo voda. Obě látky mohou být využity k výrobě paliva a dalších zdrojů, které by mohly podpořit rozvoj budoucí lunární kolonie.
Roskosmos odkládá plánovanou říjnovou misi na Měsíc, kvůli problémům, které se objevily při testování sondy. Mise Luna-25 měla původně odstartovat 1. října z kosmodromu Vostočnyj, jejím úkolem má být hledání ledu v okolí jižního pólu Měsíce. Nový termín mise Luna-25 je nyní květen 2022. Podle vyjádření Alexandera Shirshakova se ještě pracuje na přistávacím systému sondy.