V pátek odpoledne vynesla raketa Sojuz-ST-B na oběžnou dráhu první dvě družice satelitního navigačního systému Galileo, který buduje ESA společně s Evropskou komisí jako konkurenci amerického systému GPS. Původní start ve čtvrtek v poledne byl odložen, kvůli problémům při tankování posledního stupně rakety palivem, páteční start už ale proběhl bez problémů a obě družice již vysílají ze svého místa určení.
Evropská vesmírná agentura zvažuje využití zařízení NASA B-2 Spacecraft Propulsion Research Facility v Ohiu. ESA zvažuje dvě různé varianty vývoje raket Ariane V, jednou z nich je modifikace Ariane 5-ME (midlife evolution) s opakovatelně restartovatelným horním stupněm a s nárůstem nosnosti o 20 %. A právě horní stupeň Vinci chce ESA testovat v zařízení B-2.
Třetí a čtvrtý satelit navigačního systému Galileo vyletěly v pátek na oběžnou dráhu na raketě Soyuz ST-B z kosmodromu Kourou v latinské Americe. Start proběhl bez problémů a satelity jsou na své předem určené oběžné dráze ve výšce 23 tisíc kilometrů na Zemí. Se čtyřmi plně funkčními satelity může ESA poprvé demonstrovat schopnosti systému Galileo.
Druhá dvojice satelitů Galileo dorazila v úterý do Francouzské Guyany na palubě obřího letadla Antonov, které přiletělo z Říma. V říjnu je vynese raketa Soyuz ST-B na oběžnou dráhu do výšky asi 23 tisíc kilometrů, kde doplní první dvojici družic z loňského roku. Soustava čtyř družic poprvé dovolí kalkulovat pozici za výhradního použití evropské technologie Galileo.
První mise Evropské vesmírné agentury ESA k planetě Merkur přechází do další fáze: tři hotové sondy se připravují na převoz přes Atlantický oceán do jižní Ameriky, kde leží kosmodrom Kourou, odkud zamíří směrem do středu sluneční soustavy. Společně se samotnou sondou se přesouvá také personál a spousta dalšího vybavení. Okno pro start rakety Arianne 5 s nákladem je otevřeno mezi 5. říjnem a 29. listopadem tohoto roku, přílet k Merkuru je plánován na rok 2025.