Armáda Spojených států provedla ve čtvrtek 17. listopadu úspěšný test své nové hypersonické zbraně nazvané AHW (Advanced Hypersonic Weapon). Tato na dálku řízená střela je rychlejší než zvuk a dává Spojeným státům možnost zasáhnout na kterémkoliv místě na Zemi do jedné hodiny.
Už druhý test hypersonického bombardéru HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle) Falcon, který vyvíjí americká DARPA společně s letectvem Spojených států (USAF), se nezdařil a došlo ke ztrátě kontroly. Jde už o druhý nevydařený test této technologie za poslední dva roky.
Tým mladých australských vědců z University of Queensland (UQ) staví hypersonické letadlo, které by v budoucnosti mělo s pomocí technologie scramjet (supersonic combusting ramjet) létat do vesmíru. První testovací let proběhne už koncem příštího roku v jižní Austrálii. 1,8 metrů dlouhý projektyl bude dvěma raketami vynesen do výšky 340 kilometrů, po oddělení od raket bude gravitací urychlen na mach 8 a mezi 32 a 25 kilometry budou prováděna měření a sledováno chování projektylu.
Advanced Hypersonic Weapon (AHW) je experimentální zbraň, která by měla být schopna zasáhnout kdekoliv na Zemi během pouhé hodiny. Má toho dosáhnout tak, že nejprve vyletí na hranici vesmíru, odkud řízeně vstoupí do atmosféry, kde nabere několikanásobku rychlosti zvuku. Následný dopad na určené místo je pak ničivý i bez explozivní hlavice. Anomálie při pondělním testu na Aljašce však přinutila experiment přerušit řízenou explozí.
Americké letectvo (USAF) ve středu 15. srpna provedlo testovací let na dálku řízeného nadzvukového letounu X-51A Waverider. Cílem letu bylo testování scramjetového motoru, který měl letoun dostat až na šestinásobek rychlosti zvuku. Test však skončil poruchou na zařízení a skončil po pouhých 16 sekundách letu.