do not follow here
Částicová fyzika < LIVING fUTURE

Americký Tevatron soupeří s výkonnějším LHC o to, kdo objeví higgsův boson

Americký urychlovač částic Tevatron je po LHC v CERNu druhý největší na světě a provozuje ho státní věděcká instituce Fermilab nedaleko Chicaga. Obvod urychlovače činí 6,3 kilometrů (LHC má 27 kilometrů v obvodu) a dochází v něm k urychlení částic k energetickým hodnotám až 1 TeV, což dalo také vzniknout jménu urychlovače. Boson je teoretická částice, která by měla být podle Standardního modelu kvantové fyziky nositelem hmotnosti, vědci však neví jakou hmotnost by měla mít částice samotná.



Hmotnost lze podle rovnice E=mc2 vyjádřit také pomocí energie a to se také běžně používá při popisu experimentů v LHC nebo Tevatronu. Při experimentech v urychlovačích dosahují částice rychlostí blížících se rychlosti světla a jejich energie roste k hodnotám, při kterých se používají jednotky TeV (teraelektronvolt je přibližně 1,6 x 10 -7 joulů.

Podle březnového prohlášení vědci s pomocí Tevatronu vyloučili energi higgsova bosonu mezi 0,156 a 0,183 TeV, to znamená zvýšení pravděpodobnosti, že dosahuje hmotnosti mezi 0,114 a 0,156 teV, jak je znázorněno na grafu vpravo. Spodní hranice byla určena předchůdcem LHC v CERNu, urychlovačem LEP, s pravděpodobností 95 %, horní hranice se stejnou pravděpodobností určují nepřímá pozorování.

Tevatron by měl ukončit provoz do konce roku 2011, jedním z důvodů je spuštění výrazně výkonnějšího LHC v Evropě (dokáže urychlit protony na energetické hodnoty až 7 TeV), ale k uzavření přispěla také rostoucí poruchovost. Američtí vědci nicméně doufají, že se jim podaří zachovat alespoň částečný provoz až do roku 2014.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Částicová fyzika

Načítám stránku...
x zrušit