Mezinárodní spolupráce při průzkumu Měsíce a hlouběji ve vesmíru se posunula o kus dál díky smlouvě Artemis (Artemis Accords). Signatáři této dohody je kromě NASA, dalších víc než 20 vesmírných agentur, které se budou většinou nějakým způsobem podílet na americkém lunárním programu Artemis. Smlouva samotná definuje základní přístup k průzkumu a spolupráci ve vesmíru, ke kterému se tyto agentury zavazují.
Astronomové objevili v bezprostřední blízkosti supermasivní černé díry Sagittarius A* nezvykle mladou hvězdu. Nachází se v prostředí, ve kterém vědci považují vznik nových hvězd za nemožný. V jádru galaxie totiž panují příliš dynamické podmínky plné intenzivní radiace a gravitace.
Vesmírná loď Starship od SpaceX by mohla poprvé letět na oběžnou dráhu ještě letos. Při jedné z jejích prvních cest k Měsíci by měla mít na palubě japonského miliardáře Yusaku Maezawu a skupinu osmi umělců při misi označované jako dearMoon. Nyní byla poprvé zveřejněna tato posádka a k našemu překvapení je v ní i zástupce České rebubliky - Yemi Akinyemi Dele.
Nedávná pozorování černé díry Cygnus X-1 přinesla nové informace o hmotě, která se nachází v její bezprostřední blízkosti. Tato hmota obíhá velkou rychlostí v disku kolem černé díry, zahřívá se při tom na extrémně vysoké teploty a září v rentgenovém spektru. Ke svému výzkumu vědci využili vesmírné observatoře IXPE, která vyletěla do vesmíru koncem loňského roku. Na výzkumu se podíleli také vědci z Astronomického ústavu české Akademie věd.
Čeští astronomové Hornoch, Kučáková a Fatka ohlásili objev nové novy v sousední galaxii Andromeda (M31). Objekt nezávisle na nich detekoval také astronom Filipp Romanov 7. srpna, tedy den po snímku z hvězdárny v Ondřejově.
Českým a německým astronomům se podařilo objevit v bezprostřední blízkosti černé díry v jádru Mléčné dráhy výjimečně rychle se pohybující hvězdu. Objekt s označením S4716 oběhne supermasivní černou díru Sagittarius A* za 4 roky a přiblížuje se k ní na pouhých 100 AU.
Nedávná pozorování komety C/2021 A1 (Leonard) ukazují, že po lednovém průletu kolem Slunce ztratila své jádro i ocas. Astronomové se shodují, že došlo k jejímu rozpadu, nepřežila totiž přiblížení k hvězdě. Jako jeden z prvních to zaznamenal 23. února Martin Mašek z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Evropská vesmírná agentura vyvíjí novou verzi svojí rakety Ariane. Její první let na oběžnou dráhu se plánuje na příští rok a podle ESA je na palubě ještě místo. Při první misi bude využito zařízení, které pojme až 80kilová vědecká zařízení. Jejich agregovaná hmotnost bude moci dosáhnout 800 kg. Upřednostněn bude náklad z členských zemí ESA, tedy i České republiky.
V srpnu 2019 byla objevena dvojice planetek v blízkosti Země (2019 PR2 a 2019 QR6). Nová analýza provedená týmem vedeným českým astronomem Petrem Fatkou nyní ukazuje, že obě tělesa zřejmě pocházejí z jediné planetky, která se rozpadla před 200-400 lety. Naznačuje to rekonstrukce jejich oběžné dráhy i jejich složení.
Tým astronomů, jehož součástí je také několik Čechů, oznámil objev exoplanety TOI 1268 b. Jde o plynného obra, který se svou hmotností blíží planetě Saturn a svou hvězdu obíhá velmi blízko, řadí se proto do kategorie tzv. horkých Saturnů. Hvězda TOI 1268 je podle nové studie mladší než miliardu let, což z její planety dělá nejmladší ve své kategorii.