Poprvé se tmavé skvrny v atmosféře Neptunu objevily na snímcích z vesmírné sondy Voyager 2 v roce 1989. Od té doby je bylo možné pozorovat pouze vesmírným teleskopem Hubble. Až do teď, kdy se vědcům podařilo skvrny zachytit instrumentem MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer) na pozemním teleskopu VLT.
V nově publikované studii se vědci pokusili přijít na původ regolitu, který se nachází na povrchu jednoho z měsíců planety Uran - Mirandy. Ve svém výzkumu zkoumali krátery na snímcích, které pořídila vesmírná sonda Voyager 2 v roce 1986. Ze tří možných původů materiálu se vědci přiklání k prstencům planety, ze kterých měsíc buďto vznikl, nebo jimi v minulosti prošel.
Hlavním úkolem vesmírné sondy Juno je průzkum atmosféry planety Jupiter. V říjnu se nicméně dostala do těsné blízkosti měsíce Europa, pod jehož povrchem se ukrývá globální oceán. A unikátní přístroje sondy přinesly zcela nové informace o struktuře a procesech, které na Europě probíhají. NASA den po průletu zveřejnila fotografie z průletu.
Nejbližší hvězdou od Slunce je Proxima Centauri, je vzdálená asi 4,22 světelných let. Například Pluto je vzdálené pouhých 0,00079 světelných let, to je asi 7 světelných hodin nebo také 33 AU. Pro tento článek se budeme pohybovat právě v astronomických jednotkách (AU), kde jedna AU je vzdálenost Země-Slunce. Pouze pět sond vyslaných ze Země se dostalo za oběžnou dráhu Pluta. V tomto článku vám představíme tato nejvzdálenější lidmi vyrobená zařízení, která velkou rychlostí míří k hranicím sluneční soustavy. Data jsou aktualizovaná pro únor 2021.