Mars je tak trochu chmurná planeta. Zmrzlá, erodující. Její studium odhaluje známky dávné aktivity, čas od času se ale podaří najít evidenci jevů nedávných.
Evropsko-ruská vesmírná sonda Trace Gas Orbiter vyfotila z oběžné dráhy Marsu kráter v blízkosti severního pólu planety. Bílý materiál na stěnách kráteru je vodní led - nachází se v místech orientovaných na sever, kam nesvítí slunce a kde dlouhodobě panují nízké teploty.
Kaňon Valles Marineris, který se táhne víc než 4 tisíce kilometrů napříč Marsem je největší podobná struktura ve sluneční soustavě. Orbitální sonda Trace Gas Orbiter (TGO) v něm detekovala nezvykle velké množství vodíku, což by mohlo značit přítomnost vody. Takové množství vody v blízkosti rovníku Marsu doposud pozorováno nebylo.
Planeta Mars se 7. října ocitne v konjunkci, bude se tedy nacházet na opačné straně Slunce z pohledu ze Země. Při této pozici je narušena komunikace mezi oběma planetami a může dojít ke ztrátě kontaktu s tamními robotickými sondami. Těch je na sousední planetě aktuálně aktivních 11 (včetně vrtulníku Ingenuity). Ty na oběžné dráze budou pokračovat ve svém monitorování planety, sondy na povrchu zůstanou po několik týdnů na místě.
Voda je dnes na povrchu Marsu vzácným artiklem, nebylo tomu tak ale vždy. Sousední planeta o vodu postupně přišla a vědci hledají příčinu. Jednou z cest, kudy mohla voda z planety uniknout, jsou podle nové studie prachové bouře, které mohou pokrýt skoro celou planetu. Pro svůj výzkum využili vědci vedení Mikem Chaffinem data ze tří sond na oběžné dráze Marsu (MAVEN, MRO a TGO).