Mars je tak trochu chmurná planeta. Zmrzlá, erodující. Její studium odhaluje známky dávné aktivity, čas od času se ale podaří najít evidenci jevů nedávných.
Evropsko-ruská vesmírná sonda Trace Gas Orbiter vyfotila z oběžné dráhy Marsu kráter v blízkosti severního pólu planety. Bílý materiál na stěnách kráteru je vodní led - nachází se v místech orientovaných na sever, kam nesvítí slunce a kde dlouhodobě panují nízké teploty.
Kaňon Valles Marineris, který se táhne víc než 4 tisíce kilometrů napříč Marsem je největší podobná struktura ve sluneční soustavě. Orbitální sonda Trace Gas Orbiter (TGO) v něm detekovala nezvykle velké množství vodíku, což by mohlo značit přítomnost vody. Takové množství vody v blízkosti rovníku Marsu doposud pozorováno nebylo.
Voda je dnes na povrchu Marsu vzácným artiklem, nebylo tomu tak ale vždy. Sousední planeta o vodu postupně přišla a vědci hledají příčinu. Jednou z cest, kudy mohla voda z planety uniknout, jsou podle nové studie prachové bouře, které mohou pokrýt skoro celou planetu. Pro svůj výzkum využili vědci vedení Mikem Chaffinem data ze tří sond na oběžné dráze Marsu (MAVEN, MRO a TGO).
Vesmírná sonda TGO (Trace Gas Orbiter) vyfotografovala z oběžné dráhy Marsu okolí přistání roveru Perseverance. Americké robotické vozítko přistálo minulý týden v kráteru Jezero za pomoci padáku a raketami poháněného jeřábu, které jsou na snímku z oběžné dráhy dobře viditelné.
Voda se dnes na Marsu nachází primárně v polárních čepičkách a pod povrchem, chlor je zase vázaný v solích v prachu. Evropské sondě Trace Gas Orbiter s podařilo detekovat v atmosféře molekuly vody a poprvé také chlorovodík. Podle vědců to může být evidencí koloběhu chloru a vody na planetě.
30. ledna komunikovala evropská anténa New Norcia v Austrálii se dvěma sondami na oběžné dráze planety Mars. Signály měly různou frekvenci, jeden z nich směřoval k vesmírné sondě Mars Express, druhý k TGO (Trace Gas Orbiter). Tento test prověřil možnosti a flexibilitu evropské sítě, která v budoucnu umožní odesílat a přijímat signály z více sond v hlubokém vesmíru.
Evropská vesmírná agentura ESA prezentovala nejnovější výsledky mise orbitální sondy Trace Gas Orbiter (TGO), která od roku 2016 obíhá kolem planety Mars. Mezi výsledky jsou dopady loňské globální prachové bouře nebo také překvapivě nízké množství metanu v atmosféře. K tématu byly publikovány hned dvě studie v magazínu Nature a jedna v Proceedings of the Russian Academy of Science a výsledky zkoumání byly prezentovány na generálním shromáždění European Geosciences Union ve Vídni.
Evropská vesmírná sonda Trace Gas Orbiter, která je součástí širšího projektu ExoMars s ruskou vesmírnou agenturou, začala nedávno svou vědeckou misi. V únoru orbitální sonda vstoupila na svou finální oběžnou dráhu kolem planety Mars pomocí manévru, který využil tření v horních vrstvách atmosféry (aerobraking). Nyní obíhá planetu na téměř kruhové oběžné dráze jednou za 2 hodiny. 21. dubna začala rutinní vědecká mise, která zkoumá složení atmosféry planety a hledá původ metanu v atmosféře Marsu. 28. dubna poslala sonda první snímek z oběžné dráhy: pás mající na délku 40 kilometrů z Korolevova kráteru na severní polokouli.
Evropská sonda TGO (Trace Gas Orbiter) dorazila k planetě Mars už v říjnu roku 2016. Tehdy však vstoupila na vysoce eliptickou oběžnou dráhu, která ji sice přibližovala až na 200 kilometrů, ale v nejvzdálenějším bodě se nacházela až 98 000 kilometrů od povrchu. Za pomoci tření v horní vrstvě atmosféry potom sonda postupně každé 4 dny zpomalovala a korigovala svou oběžnou dráhu na současnou eliptickou.