Evropská orbitální sonda Mars Express pořídila tento snímek okolí největší sopky ve sluneční soustavě - Olympus Mons. Tento region dostal označení Lycus Sulci. Na snímku se nachází také nepojmenovaný impaktní kráter.
Evropská vesmírná agentura v pátek dosáhla prvního živého vysílání z oběžné dráhy Marsu. Stream pořídila orbitální sonda Mars Express a posílala ho přímo na Zemi. Signál byl zpracován a přímo vysílán na Youtube kanálu agentury.
Rover Perseverance 30. března získal a uložil do svých útrob první vzorek z nejnovější fáze jeho vědecké mise. S každou fází mise NASA zkoumá novou oblast s odlišnou geologií. V nově začaté fázi nyní rover studuje horní část vyschlé říční delty v kráteru Jezero. Rover už získal celkem 19 vědeckých vzorků. Nedávno uložil 10 záložních trubic, které nyní čekají na vyzvednutí a dopravu na Zemi prostřednictvím míse Mars Sample Return.
V oblasti Eastern Noctis Labyrinthus nedaleko rovníku Marsu se nachází světlý region, který je podle vědců výsledkem nedávné přítomnosti ledovce. To by mohlo znamenat přítomnost vody nejen v polárních oblastech, ale také poblíž rovníku, kde jsou vyšší teploty. Voda by tak pravděpodobně byla ukrytá pod povrchem, mohla by však být dostupná pro budoucí mise astronautů.
Od února 2021 obíhá planetu Mars Čínská sonda Tianwen-1. Přivezla s sebou také přistávací modul s roverem Zhurong. Ten se od mateřské sondy oddělil 15. května 2021 a úspěšně přistál v rozsáhlém regionu Utopia Planitia. Od té doby rover rok zkoumal své okolí a posílal na Zemi nové fotografie. Mezi nimi jsou písečné duny, samotný rover a také padák, který jej na povrch dopravil. V květnu 2022 byl rover uveden do hibernace, ze které se už neprobudil.
Meteorit Tissint, který dopadl před 11 lety do Maroka, obsahuje množství rozdílných organických sloučenin. Jde o jeden z pouhých 5 meteoritů jejichž původ byl vystopován na Mars a který byl pozorován ještě před dopadem na Zemi.
Analýzou dat z neutronového spektrometru DAN (Dynamic Albedo of Neutrons) se vědcům podařilo potvrdit přítomnost na vodu bohatého opálu. Rover na něj narazil ve zlomu, který se táhne horninami v kráteru Gale, který zkoumá od roku 2012. Zlomy se táhnou hluboko pod povrch, kde by mohly vytvářet podmínky vhodné pro život.
Snímek zmrzlého povrchu v oblasti Ultimi Scopuli pořízený z oběžné dráhy vesmírnou sondou Mars Express. Vidět jsou krátery a hřeben vystupující ze zmrzlého regionu pokrytého tenkou vrstvou vodního ledu.
NASA udělila americké společnosti ICON kontrakt za 57 milionů dolarů. Jeho předmětem je vývoj technologií pro stavbu jednotlivých součástí lunární kolonie pomocí 3D tisku. S tím má firma dobré zkušenosti, postavila tímto způsobem už několik domů. Na Měsíci by tak mohla roboticky stavět přistávací plochy, silnice i domy pro astronauty. Podobný přístup by mohl být využitý i na Marsu, společnost už postavila prototyp Mars Dune Alpha.
Horniny zkoumané v roce 2021 roverem Perseverance vykazují známky interakce s vodou a obsahují stopy organických sloučenin. Vyplývá to ze závěrů nově publikované vědecké studie v magazínu Science. Organické sloučeniny neznamenají nutnou přítomnost živých organismů, jde o sloučeniny obsahující uhlík.