Evropská vesmírná agentura aktuálně nedisponuje žádnými vesmírnými loděmi, to by se nicméně mělo změnit s vývojem Space Rideru. Tato malá robotická loď bude létat na oběžnou dráhu na raketách Vega-C a bude moci unést až 800 kilogramů nákladu. Bude přitom opakovatelně použitelná a ve vesmíru vydrží až 2 měsíce. ESA v prosinci podepsala první kontrakty na vývoj, který bude zakončen první misí, která je aktuálně plánována na třetí kvartál roku 2023.
Na čtvrtečním ministerském zasedání Evropské vesmírné agentury ESA ve španělské Seville byl schválen rekordní rozpočet. Na příští tři roky tak má ESA k dispozici 12,5 miliard euro a dalších 1,9 miliard na roky následující. Největšími přispivateli jsou Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. Za tyto peníze hodlá agentura realizovat několik astrofyzikálních misí a také podpořit americký lunární program Artemis.
Space Rider je automatická vesmírná loď vyvíjená evropskou vesmírnou agenturou. Nebude však sloužit pro dopravu nákladu na ISS jako už nepoužívaná ATV, bude létat na oběžnou dráhu s experimenty na palubě a následně se s nimi vracet na povrch Země. V uplynulých týdnech prošel schválením předběžný návrh celého systému lodi a ke konci tohoto roku by mělo dojít k jeho finálnímu ověření, po kterém bude následovat už samotná stavba prvního prototypu, který poletí do vesmíru.
ESA (European Space Agency) ve středu vypustila raketu Vega s experimentálním modulem IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), který slouží pro otestování nových technologií pro návrat z vesmíru do atmosféry Země. Evropa zatím nedisponuje technologií, která by umožnila návrat astronautů nebo experimentů zpátky na Zemi a snaží se to změnit právě tímto programem. Po startu v odpoledních hodinách našeho času vystoupalo IXV až do výše 412 kilometrů, aby se odtud vrátilo s vysokou rychlostí zpátky do atmosféry planety. Dvě hodiny po startu přistálo IXV úspěšně v Pacifickém oceánu nedaleko Galapág.
Dlouho odkládaná mise IXV je aktuálně plánovaná na 11. února, kdy by měla z kosmodromu Kourou vyletět raketa Vega s IXV (Intermediate eXperimental Vehicle). Původní start byl 23. října loňského roku odložen, aby byl prostor na provedení dalších analýz a zajištění úspěchu této experimentální mise. Mise IXV bude trvat 100 minut od zážehu po dopad do moře. Dvoutunový modul o velikosti auta bude raketou Vega vynesen do výšky 320 kilometrů, a následně ještě vyšplhá o dalších 100 kilometrů výš, to už je výška srovnatelná s oběžnou dráhou ISS.
Na listopad tohoto roku je plánována evropská mise IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), která otestuje evropské technologie pro cestu z vesmíru zpátky na Zemi. Nepilotované experimentální plavidlo vynese do vesmíru evropská raketa Vega z jihoamerického kosmodromu Kourou. Mise je součástí snahy evropské agentury vyvinout technologie, které by umožnily bezpečný transport materiálu z oběžné dráhy na Zemi.
Nová evropská raketa Vega se pomalu dostává do startovacích plánů z latinskoamerického kosmodromu Kourou. Svým prvním startem příští rok na konci ledna se lehká raketa Vega zařadí mezi střední Sojuz a těžkou Ariane 5, které už z kosmodromu Kourou startují.
IXV (Intermediate eXperimental Vehicle) je programem ESA, jehož cílem je navrhnout nový dopravní prostředek do vesmíru, který by měl mimojiné sloužit k dopravě lidské posádky do vesmíru. Podle Giorgio Tumina, projektového manažera mise, bude modul vynesen evropskou raketou Vega do vesmíru, poté se vrátí podobně jako raketoplán do zemské atmosféry a nakonec přistane za pomocí padáků do oceánu.