Společnost Mitsubishi Heavy Industries v pátek oznámila, že vyšetřování požáru na rampě těsně před startem rakety H-2B přineslo první závěry. Podle nich požár způsobila statická elektřina a byl stimulován kyslíkem, který se v bezvětrném počasí v místě startu začal hromadit. Nový termín startu rakety s nákladní automatickou lodí HTV je v úterý v 18:05 SELČ.
Japonská vesmírná agentura JAXA odložila start rakety H2-B s automatickou nákladní lodi HTV kvůli požáru, který se objevil 3,5 hodiny před plánovaným startem. Podle vyjádření společnosti Mitsubishi Heavy Industries, která raketu pro JAXA vyrábí, nedošlo k žádným zraněním a příčina požáru se dál vyšetřuje. HTV je automatická nákladní loď japonské vesmírné agentury, která má za úkol zásobovat mezinárodní vesmírnou stanici ISS, jde o její osmý let. Nový termín startu rakety H2-B zatím nebyl zveřejněn.
11. listopadu dopadl do Pacifiku testovací návratový modul vypuštěný z ISS několik dní předtím. Jde o první podobný pokus japonské vesmírné agentury JAXA, který umožní dopravu experimentů z paluby orbitální stanice zpět na Zemi. Kromě nákladních lodí Dragon a vesmírných lodí Sojuz zatím neexistuje žádná cesta pro vědecké experimenty ze stanice, všechna ostatní plavidla, která k ISS létají, totiž při odletu shoří v atmosféře.
V sobotu odletěla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) japonská automatická nákladní loď HTV. Na palubu orbitální stanice veze zásoby a vědecké experimenty o váze 4,7 tuny. Součástí nákladu je také experimentální návratový modul, který by mohl rozšířit možnosti transportu vědeckých experimentů zpátky na Zemi. Dnes se náklad z ISS na Zemi vozí buď automatickou lodí Dragon, nebo cestuje společně s posádkou v lodi Sojuz.
Vesmírný (orbitální) výtah je snem mnoha expertů. V podstatě jde o kabinu, která šplhá po kabelu spojujícím Zemi a oběžnou dráhu, kde končí na vesmírné stanici nebo malé planetce. Tento koncept by měl být schopen dopravovat osoby i náklad na oběžnou dráhu s minimálními náklady oproti raketám, a také mnohem ekologičtěji. Doposud však rozvoj vesmírného výtahu zůstával pouze v teoretické rovině, až do tohoto měsíce, kdy japonská univerzita a další instituce poprvé přímo ve vesmíru vyzkouší princip cestování kabiny po kabelu.
Japonská nákladní loď HTV-3 (Kounotori3) v pátek úspěšně zakotvila u modulu Harmony na Mezinárodní vesmírné stanici. 16tunové automatické plavidlo zachytil astronaut Joe Acaba pomocí staničního robotického ramene a následně s jeho pomocí HTV upevnil na stanici. U stanice bude HTV-3 do 6. září, kdy se opět pomocí ramene odpoutá a shoří v atmosféře.
Japonská vesmírná agentura JAXA vyslala 20. července k Mezinárodní vesmírné stanici už třetí automatickou zásobovací loď HTV. Loď HTV-3 (KOUNOTORI3) vyletěla do vesmíru z kosmodromu Tanegashima na špičce rakety H-IIB F3 japonské výroby. Nákladní loď bude robotickým ramenem zachycena 27. července, do té doby bude HTV-3 postupně přibližovat svou oběžnou dráhu orbitální stanici.
JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) oznámila napadení svých počítačů už v červnu a srpnu loňského roku. Napadené počítače byly odstaveny mimo provoz a viru zbaveny, ten ale stihnul zveřejnit data o japonské vesmírné lodi HTV. Od té doby byli japonští výzkumníci v domnění, že jsou jejich počítače zase bezpečné, dokud se jiný virus neobjevil znovu 6. ledna.
Zařízení REBR (Reentry Breakup Recorder) bylo na palubě japonského automatického modulu HTV-2, který se minulý týden oddělil od ISS a namířil si to do zemské atmosféry, kde se rozpadl a shořel. Samotné zařízení REBR zaznamenávalo teplotu, rychlost, rotaci a další data při vstupu HTV do atmosféry, při jeho rozpadu a data vysílalo i po svém dopadu do Pacifickém oceánu.