Vodíkovo-borová termojaderná fúze by mohla být na dosah, je bezpečná a generuje elektřinu přímo

Termojaderná fúze pomocí laseru, která nevytváří žádný radioaktivní odpad, je podle vědců na dosah. Alespoň podle Heinricha Hora, který se svým týmem publikoval studii ve vědeckém magazínu Laser and Particle Beams. Na australské New South Wales University se věnují zkoumání vodíkovo-borové fúze, která nepoužívá radioaktivní látky, žádné radioaktivní látky nevytváří a generuje elektřinu přímo, bez potřeby převádět ji z tepelné energie pomocí turbín jako je tomu u jiných přístupů.Termojaderná fúze slučuje atomy za uvolňování velkého množství energie, podobně jako se tomu děje ve hvězdách. Vědci se už desítky let snaží tuto reakci uměle vyvolat a udržet a vytvořit tak zcela nový zdroj elektrické energie. Potýkají se však s problémy jako je neutronová radiace, nebo velmi vysoké teploty nutné pro zažehnutí takové reakce.

Vodíkovo-borová fúze využívá výkonných laserů, které aplikují přesné nelineární síly, aby dostaly jádra atomů k sobě a došlo k jejich sloučení. Snahou vědců je vytvořit pomocí jednoho laseru plazmu z bóru a pomocí druhého laseru do ní dopravit jádra vodíku. Aby vše fungovalo jak je předpovězeno, je však třeba celý systém zahřát na neuvěřitelné 3 miliardy stupňů Celsia, tedy asi 200x větší teplota než jaká je v jádru Slunce.

Nové pokroky ve vývoji laserů však dávají Horovi naději, že toho bude možné dosáhnout již brzy. Společnost HB11 Energy, která vlastní Horovy patenty, předpovídá sestavení funkčního reaktoru do deseti let.

Vodíkovo-borová fúze negeneruje neutrony, které jsou zdrojem radiace při ostatních atomárních reakcích, ať už fúzních nebo štěpných. Kromě toho produkuje elektřinu přímo, bez potřeby ji převádět z tepla, jako se děje u většiny procesů na výrobu elektřiny.

O zažehnutí stabilní termojaderné reakce se na světě pokouší několik vědeckých týmů, každý s trošku jiným přístupem. Mezi nimi nejvýznamnější jsou například ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) ve Francii a NIF (National Ignition Facility) v USA. V České republice jsou dva experimentální reaktory COMPASS a GOLEM, oba byly původně provozovány v jiných zemích (Velká Británie a Sovětský svaz).
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Termojaderná fúze

Termojaderný reaktor v Jižní Koreji dokázal udržet extrémně vysokou teplotu rekordně dlouhou dobu

Supravodivý fúzní reaktor KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) překonal dosavadní rekord v délce udržení extrémně vysokých teplot. Plazma o teplotě víc než 100 milionů °K udrželi jihokorejští vědci v reaktoru 20 sekund. Stejné zařízení nastavilo rekord už v roce 2016, kdy udrželo teplotu nad 100 milionů °C po 70 sekund.

celý článek

Čínský reaktor pro termojadernou fúzi dosáhl rekordních teplot, vyšších než panují v nitru Slunce

Čínský termojaderný reaktor EAST dosáhl při experimentu teplot dosahujících 100 milionů stupňů Celsia, pokořil tak dosavadní rekord a přiblížil lidstvo novému zdroji energie. Termojaderná fúze získává energii ze slučování atomů, podobně jako je tomu ve hvězdách. Vědci se o fungující termojaderný reaktor pokoušejí už desítky let ale zatím pouze s dílčími úspěchy.

celý článek

Nový americký urychlovač NDCX-II bude zkoumat jadernou fúzi za pomoci paprsku iontů

Nedávno dokončený urychlovač NDCX-II (Neutralized Drift Compression Experiment druhé generace) bude mít speciální úkol, vytvářet kvalitní, kompaktní paprsek těžkých iontů na daný cíl. Snahou vědců, kteří s urychlovačem pracují, je udělat nové objevy v oblasti termojaderné fúze.

celý článek

Americkým vědcům se podařilo vytvořit rekordně silný laserový paprsek, jaderná fúze už je na dosah

Vědcům v NIF (National Ignition Facility) v Kalifornii se podařilo zlomit rekord v síle laserového paprsku. Minulý týden dokázali spojením 192 samostatných paprsků vygenerovat laserový paprsek o síle 2,03 megajoulu, předchozí rekord byl pouhých 1,875. Konečným cílem laboratoře je zažehnout pomocí tohoto laseru jadernou fúzi, která by generovala více energie, než je do ní vkládáno.

celý článek